Men’s XV derby win

MRC men’s won their first game of the allsvenskan season against LUGI rugby club 15 to 10 scoring two tries. It was an important game to consolidate and reward all the hard work at training these last weeks. Please…

Malmö Rugby Club – Golf Masters

Den 6 september kommer upplaga 32 av MRC Masters i golf att avgöras. Spelplats är Kungsbanan på Bokskogens golfklubb. Första starttid 13:00. Medlemmar i MRC eller MRCs Vänner är välkomna. Du får gärna anmäla intresse redan nu till peterewulff@gmail.com.…

Ny webbshop är live!

English below Nytt samarbete! Under det gångna året har styrelsen arbetat för att kunna erbjuda våra medlemmar ett lättare sätt att införskaffa träningskläder, överdragskläder och ”off-field wear”. Det har varit en lång process för oss, då vi har försökt…

Årsmötet 2021

--- ENGLISH BELOW ---  Hej! Här kommer kallelsen till MRCs Årsmöte. 23 Mars DIGITALT med start kl 18:30. Alla som betalt medlemsavgift under året 2020 och under året 2021 fyller som yngst 16 år äger rösträtt.  Sign up here by latest the…

Why Exercise? – Podcast

"Why Exercise by Jacky Parkhouse" Why Exercise? is a weekly podcast and blog where Jacky Parkhouse delve into individuals stories about how and why people participate in physical exercise and sport. Jacky discover how it makes people feel and…

SM -Kval Dam Omgång 1 Söder

Äntligen drog tävlingssäsongen igång. Efter världens längsta försäsong så drog äntligen tävlingssäsongen i Svensk Rugby igång. PO Jönsson Äntligen drog tävlingssäsongen igång. Efter världens längsta försäsong så drog äntligen tävlingssäsongen i Svensk Rugby igång. Både herrarnas och damernas 7-manna säsong…

Sign Up Now

Become a member of our online community and get the latest news and keep up to date with the upcoming matches or events faster!

[mc4wp_form id="838"]